CÍSAŘ DESIGN

Jaké pluginy zdarma do WordPressu používám?

Doba čtení Vám zabere pouze 5 min.

WordPress je jeden z nejrozšířenějších, a také nejoblíbenějších redakčních systémů.

Mezi nesporné výhody patří i jednoduchá možnost rozšiřovat jeho funkce pomocí zásuvných modulů tzv. pluginů.

Ale jako skoro se vším, ani zde to není tak černobílé a rozhodně neplatí, že čím více pluginů, tím více Adidas :). Již několikrát jsem byl svědkem toho, že tvůrce stránky použil plugin i na tak banální věc, jako je odstranění textu z patičky webu (to je opravdu zbytečné, a stačí jednoduchá úprava zdrojového kódu šablony).

A proč je použití zbytečných pluginů nešťastné řešení?

Protože každý z nich znamená požadavek na čtení databáze, což zpomaluje rychlost načtení stránky, a to je v dnešní době jedno z kritérií, jak nejen vyhledávač, ale i návštěvník hodnotí vaše stránky.

Dále je také potřeba si pohlídat aktualizace pluginu, může se stát, že původní verze obsahovala nějakou chybu, nebo přestane být kompatibilní s novou verzí WordPressu.

Po trochu pochmurnějším úvodu, hurá na to veselejší, a to jaké pluginy jsem si oblíbil a proč.

Začnu těmi nejzákladnějšími, bez kterých (anebo jejich alternativ) se neobejdu.

Klasický editor

To je pro mne v podstatě nutnost, od WordPressu verze 5.0 byl nasazen jako editor obsahu Gutenberg, a musím se přiznat, že mi k srdci tedy nepřirostl.

https://cs.wordpress.org/plugins/classic-editor/

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Zálohovat, zálohovat, a ještě jednou zálohovat, základní poučka ohledně počítačů obecně, o které všichni ví, že by se měla dodržovat, ale ne až tak všichni ji dodržují.

S tímto rozšířením odpadá nutnost na zálohu myslet. Plugin umožňuje kompletní zálohy stránek naplánovat a provádí se automaticky. V nastavení je i možnost využít vzdáleného úložiště např. Dropbox, Google Drive a po základním nakonfigurování je záloha i obnova otázkou jednoho kliknutí.

https://cs.wordpress.org/plugins/updraftplus/

iThemes Security

Protože žádný systém není úplně dokonalý, a navíc je WP tolik populární, snaží se všemožní sígři a sígřice (abych dodržel genderovou vyváženost :) do vaší skvělé stránky nabourat.

Tomu se dá výborně předejít pomocí tohoto zabezpečovacího pluginu. Je sice trochu složitější na nastavení, ale opravdu stojí za to se tím prokousat.

Výborně popsal nastavení WordPress specialista Tomáš Cirkl na stránce: https://www.wplama.cz/komplexni-zabezpeceni-wordpressu-pomoci-ithemes-security/

https://cs.wordpress.org/plugins/better-wp-security/

Contact Form 7

Co by to bylo za stránku bez kontaktního formuláře. S CF7 si můžete jednoduše vytvořit formulář skoro na cokoliv. Nenabízí sice metodu drag & drop tvorby jednotlivých polí, ale na 2. stranu máte na první dobrou, možnost editovat HTML prvky a přiřadit jim vlastní CSS třídy.

https://cs.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

Honeypot for Contact Form 7

Rozšíření výše jmenovaného o jednoduché a účinné zabezpečení formuláře proti spam robotům. Přidá k vašemu formuláři políčko, které je člověku skryté, ale robot si na něm rád smlsne. Díky tomu je hned jasné, že obsah zprávy nebude něco, bez čeho byste nemohli žít. Robot bude šťastný, že si splnil své a vaše e-mailová schránka nebude zahlcena spamem.

https://cs.wordpress.org/plugins/contact-form-7-honeypot/

Ninja Forms Contact Form

Alternativa k CF7, která se postupem času vypracovala k velice zajímavé možnosti tvorby formulářů. Nějaká její prehistorická verze se mi tenkrát moc nezamlouvala, ale proč, to už z mé hlavy děravé nevydoluji.

Už v základní bezplatné verzi umožňuje metodu drag & drop vytváření formuláře, vestavěnou ochranu před spamovacími roboty, ukládání odeslaného obsahu do databáze, a dokonce i základní matematické operace.

https://cs.wordpress.org/plugins/ninja-forms/

Compress JPEG & PNG images

Velikost obrázku dost často bývá rychlostní problém stránek. Obloukem jsme se dostali zpět do bodu (já si ještě pamatuji punkáčskou dobu, kdy se konečně rozjel internet na plné obrátky a pár stovek kB sem, pár stovek kB tam, nebyl žádný problém), kdy je třeba volit správný poměr kvalita vs datová velikost.

S tím pomůže plugin od TinyPNG pandy, po nastavení vám optimalizuje obrázky již po nahrání a pokud už nějaké nahrané máte, dokáže, mimo jiné, i dávkově zoptimalizovat.

https://cs.wordpress.org/plugins/tiny-compress-images/

Smush – Compress, Optimize and Lazy Load Images

Alternativa k „Pandě“, která umožňuje i lazy loading (postupné načítání) obrázků. Srovnával jsem oba jak po stránce velikosti, tak i vizuální kvality po kompresi a vyšly mi celkem podobně, ale já mám raději pandu, protože kdo by neměl rád pandy :).

https://cs.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

WP Fastest Cache

Rychlost, rychlost a zase ta rychlost. Ve světě tvorby stránek stále omílané téma. Jedna z možností, jak to řešit u WP je kešovat obsah stránek. Velmi zjednodušeně řečeno plugin vytvoří HTML kopii stránky, která se načte podstatně rychleji. Zároveň také komprimuje CSS, JS soubory a mimo jiné umožni asynchroní načítání google fontů.

https://cs.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

Yoast SEO

A teď už jen zapnout to SEO a jedeme :). Samozřejmě tento, ani žádný jiný plugin, optimalizaci pro vyhledávače nezapíná, ale pomůže s přepisováním důležitých parametrů jako jsou titulek a popis stránek. Umožní kontrolu obsahu článku apod.

https://cs.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

WP-Sweep

Když už máte své stránky vyladěné, vše šlape jak má, plugin na cache jede na plné obrátky, ale stále je váš web nějaký pomalý.
Je na čase se podívat na velikost databáze, wordpress má tu výhodu, že většinu (dobrá, skoro vše) ukládá do databáze a ta bobtná.
Na pomoc přichází wp-sweep, pročistí vám nepotřebné záznamy, tím zmenší velikost DB záznamů a díky tomu se zrychlí odezva načítání.

https://wordpress.org/plugins/wp-sweep/

Jak jsem již naznačil v předchozím textu, toto jsou mé oblíbené pluginy, které rád doporučím, ale pokud vám z nějakého důvodu některý nevyhovuje, existuje mnoho alternativ.

Kategorie článku: wordpress / o web designu

Líbil se vám článek, nebo naopak? Budu rád za váš komentář.

Odpověď /

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *