CÍSAŘ DESIGN

Jak odstranit pozadí z obrázku?

Doba čtení Vám zabere pouze 4 min.
Předem následujícího článku bych rád poděkoval našemu rodinnému modelu za trpělivý souhlas být jeho součástí, který se obešel bez štěkajících připomínek. Nemyslím si, že by si při neustále kontrole zahrady a plné misky našel čas, ale, kdyby náhodou, děkuji Ronýsu, máš u mě maškrtku.

Nyní k tématu, nejen 100 lidí, 100 chutí, ale i každý grafik má své zaručené a oblíbené postupy, jak oříznout objekt a odstranit pozadí z fotky.

Já se vám pokusím nastínit, jak to dělám já v Adobe Photoshopu, a aby to nebylo jednoduché, zvolil jsem ďábelskou kombinaci: fotka z mobilu + čtyřnohý dlouhosrstý neposeda na trávě.

V tomto případě veškerá automatika, a že ji pánové z Adobe pořádně vylepšili, dost pokulhává, nicméně na základní ořez se i tak bude hodit.

0. krok – Duplikace základní vrstvy

To, že je lepší pracovat s duplikátem, jste si již mohli přečíst v minulých článcích, v tomto případě to má ještě tu výhodu, že můžete kontrolovat, jestli jste neořízli něco, co mělo zůstat.

1. krok – Nástroj Výběr objektu a příprava

Nástroj Výběr objektu

Nástroj Výběr objektu

V roletě s nástroji zvolte Výběr objektu (Windows i macOS – klávesová zkratka W), který vám pomůže se základní automatickou selekcí.

Pokud máte za úkol odstranit jednobarevné pozadí z fotky, na které je např. jablko, máte vyhráno a jste u konce.

V opačném případě to berte pouze jako hrubý ořez, který poslouží na základní masku. Tu přidáte klepnutím na ikonku „Přidat masku vrstvy“ v okně „Vrstvy“.

Mezi duplikovanou a vrstvu s pozadím vložte ještě jednu a tu vyplňte nějakou kontrastní barvou, ta bude sloužit jako vodítko toho, co maskovat.

2. krok – Úprava masky a ladění detailů

Úprava masky

Úprava masky

2× poklepejte myší na masku vrstvy, to vám otevře nové okno, ve kterém se bude odehrávat to celé kouzlo.

Po pravé straně máte nyní k dispozici nástroje na přizpůsobení zobrazení a nastavení algoritmu maskování.

Protože každý obrázek je jiný, nedá se určit přesné nastavení, a tak má rada je dost obecná (no rada, spíš doporučení, a i to je možná přehnané pojmenování), prostě si to zkuste jednotlivými táhly nastavit tak, aby bylo vidět to, co je třeba.

Zpřesnění okrajů masky

Zpřesnění okrajů masky

Po levé straně máte k dispozici nástroje na přidávání, ubírání maskované oblasti a nástroj na zpřesnění okrajů.

Ten nás bude nyní zajímat nejvíce. Pomocí tohoto nástroje přejeďte po okraji ořezu a Photoshop se pokusí odhadnout co nechat a co zamaskovat (nastavení vychází z pravého panelu).

Pokud jste s výsledkem spokojeni, zavřete okno a můžete se pustit do finálních úprav.

3. krok – Doladění detailů

Pokud máte jako zdroj něco podobného, kde hranice objektu splývají s podkladem, žádná automatika nebude 100% přesná a je potřeba masku vrstvy poladit ručně.

Nic není černobílé, ale jako vždy, najde se výjimka. Tou je v tomto případě maska vrstvy (co je černé není vidět a co je bílé, naopak je) a toho využijete.

Pozn.: Pokud ještě nemáte v ruce pero grafického tabletu (a máte ho k dispozici), teď je ideální čas.

Navolte si ideální velikost stopy štětce (čím menší, tím lepší detaily, ale zároveň více práce), klikněte na miniaturu masky a „dokreslete” potřebné.

Typicky u vlasů a srsti se může stát, že jednotlivé prameny nelze oddělit. Pak se nabízí dvě možnosti, buďto tu část odstraníte, anebo ji naopak domalujete, to ale doporučuji dělat v nové vrstvě.

Vytažení vrstvy

Vytažení vrstvy

Na závěr, může se stát, že jste nějakou část pozadí přehlédli. S tím pomůže moje malá finta, na kterou jsem přišel bůhví jak, nejspíše náhodou.

Jednoduchý způsob, jak zjistit, že jste odstranili pozadí z celého obrázku je nastavit vrstvě efekt vytažení, rázem uvidíte zapomenuté pixely.

Kategorie článku: o grafice

Líbil se vám článek, nebo naopak? Budu rád za váš komentář.

Odpověď /

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *